اینجا بهترین نرم افزار های مدل سازی سه بعدی هم پولی و هم رایگان و مناسب برای تمامی سطوح را برررسی می کنیم.

بهترین نرم افزار های مدل سازی سه بعدی چیست؟

 • Maxon Cinema 4D (سینما فوردی)
 • Autodesk Maya (اتودسک مایا)
 • Houdini (هودینی)
 • Autodesk 3ds Max (اتودسک تری‌دی‌اس مکس)
 • Modo (مودو)
 • ZBrush (زیبراش)
 • بلندر (Blender)

بهترین نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی سطح سخت سینما فوردی، هودینی، مایا، مودو، تری‌دی‌اس مکس و بلندر هستند.

بهترین و محبوب ترین نرم افزار مدل سازی صنعتی هم اتوکد و سالیدورکس است.

راهنما و دسترسی سریع به مطالب صفحه
  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top

  قبل از اینکه درباره نرم افزارهای های مدل سازی صحبت کنیم ابتدا باید مشخص کنیم که قصد فعالیت در کدام دو شاخه اصلی مدل سازی را داریم:
  مدل سازی کاراکتر و موجودات زنده یا مدل سازی اجسام سخت؟
  مهارت های نرم افزارهایی که برای فعالیت در این دو شاخه آموخته شود، بسیار با هم متفات هستند.
  ابتدا بهترین نرم افزار های مدل سازی سه بعدی برای کار با اجسام سخت را بررسی می کنیم.
  در شاخه مدل سازی اشیا سخت نرم افزارهای به نسبت زیادی وجود دارند که در بسیاری موارد شبیه به هم هستند. تا حد زیادی انتخاب بهترین نرم افزار مدل سازی اشیا سخت، سلیقه ای است.

  اینترفیس سینما فوردی
  عکس از فضای رابط کاربری نرم افزار سه بعدی Cinema 4D سینما فوردی

  لیست بهترین نرم افزار های مدل سازی سه بعدی بهمراه توضیحات و عکس

  نرم افزار مدل سازی سه بعدی Cinema 4D (سینما فوردی)

  سال هاست که سینما فوردی به نرم افزار محبوب طراحان موشن گرافیک های سه بعدی تبدیل شده است.

  سینما فوردی هم نرم افزار محبوب افزار تازه کار هاست، هم افراد بسیار حرفه ای.

  سینما فوردی طوری ساخته شده است که کاربر با استفاده مکرر از نرم افزار به گونه ای آموزش هم ببیند و راه حل مشکلش را پیدا کند.
  به علاوه با توجه به محبوییت بسیار فراوان سینما فوردی، آموزش های بیشماری از این نرم افزار در سطح اینترنت وجود دارد که تقریبا جواب تمام مشکلاتِ مدل سازی را با سرچ در گوگل و یوتیوب می شود پیدا کرد.

  باز هم بخاطر پرطرفدار بودن Cinema 4D، پلاگین های خیلی زیادی برایش توسط برنامه نویسان و توسعه دهنگان نرم افزاری ساخته شده که می تواند بسیار کمک کننده باشد.
  در سال های اخیر Cinema 4D به محبوب ترین نرم افزار طراحی و مدل سازی سه بعدی پولی در جهان تبدیل شده است.
  دلیل اصلی این موضوع این است که این نرم افزار به نسبت دیگر نرم افزار های سه بعدی کاربر پسند تر است و مسیر یادگیری لذت بخش تری دارد.
  دلیل مهم دیگری هم که وجود دارد، تغییراتی هست که شرکت مکسان (Maxon) در پلن های قیمت گذاری این نرم افزار انجام داده و قیمت ها را مناسب تر از قبل کرده است.
  * مکسان (Maxon) شرکت سازنده نرم افزار سینما فردی است.*

  سینما فوردی برای مدل سازی، ابزار های جالب و هنرمند پسندانه ای دارد که بسیاری از هنرمندان، استفاده از آن را لذت بخش می دانند.
  جمع بندی: سینما فوردی بهترین نرم افزار سه بعدی برای افراد تازه کاری است که می خواهند با لذت نسبی بیشتر، مدل سازی سه بعدی را یاد بگیرند.

  اتودسک مایا (Autodesk Maya)

  مایا نرم افزار استاندارد صنعت انیمیشن سازی سه بعدی در جهان است.
  تمام شرکت های انیمیشن سازی بزرگ جهان مانند دیزنی و پیکسار از این نرم افزار استفاده می کنند.(البته که از بسیاری نرم افزار دیگر هم استفاده می کنند ولی مایا از سال های خیلی قبل نرم افزار اصلی انیمیشن سازی سه بعدی بوده است)

  مایا از قدمت، محبوبیت و قدرت زیادی برخوردار است، به همین جهت پلاگین های خیلی حرفه ای و زیادی برایش ساخته شده است.

  دوره یادگیری مایا به نسبت از سینما فوردی سخت تر است و زیاد یوزر اینترفیس کاربر پسندانه ای ندارد.
  بطور کلی کار با مایا از سینما فوردی سخت تر است.
  به این نکته ای که قبلا اشاره شد توجه کنید، مایا نرم افزار استاندارد صنعت است، این به این معنی است که از گذشته تا به امروز، این نرم افزار در بیشتر استودیوهای جهان نرم افزار اصلی ساخت پروژه هاشان بوده است.

  اگر این پتانسیل را در خود یافته اید که برای فعالیت در استودیوهای بزرگ، یادگیری طراحی گرافیک سه بعدی را شروع کنید؛ مایا انتخاب بسیار خوبی است.
  جمع بندی: مایا نرم افزار بسیار قدرتمندی است که قابلیت های بینهایت زیادی دارد که مدل سازی سه بعدی یکی از آن هاست. مایا دوره یادگیری نسبتا سختی دارد.

  هودینی بهترین نرم افزار مدل سازی سه بعدی
  تصویری از درون نرم افزار سه بعدی هودینی

  هودینی (Houdini)

  هودینی (Houdini) غول نرم افزار های سه بعدی است. هودینی به شما قابلیت کنترل همه چیز را می هد، همه چیز! انجام هر کاری با هودینی ممکن است، بینهایت قدرتمند و یادگیری آن برای اکثر افراد بسیار ترسناک و سخت است! بله، اگر خیلی مشتاق به یادگیری مطالب جدید نباشید و عاشق کارهای سه بعدی و جلوه های ویژه گرافیکی نیستید، نمی توانید با هودینی ارتباط برقرار کنید.

  هودینی نرم افزار استاندارد صنعت برای طراحی و ساخت جلوه های ویژه است.(ساخت دریا، آتش، طوفان و بسیاری موارد دیگر)
  شیوه مدل سازی در نرم افزار هودینی با نرم افزارهای سه بعدی دیگر مانند سینما فوردی و مایا متفاوت است که بررسی این تفاوت ها از بحث ما خارج است. تنها به این نکته توجه کنید که اگر به دنبال مدل سازی در صنعت بازی های کامپیوتری می گردید و قصد مدل ساز شدن در دنیای ساخت بازی را دارید، بهترین گزینه هودینی است.
  هرچند که شاید یادگیری آن برایتان بسیار سخت باشد ولی ارزشش را دارد.
  جمع بندی: شکی نیست که هودینی نرم افزار دشواری، با دوره یادگیری طولانی است اما اگر قصد فعالیت در شاخه مدل سازی سه بعدی در صنعت بازی سازی را دارید، قطعا این سختی ارزشش را دارد.

  نرم افزار مدل سازی سه بعدی مودو (Modo)

  مودو (Modo) هم فان هست، هم حرفه ای و قطعا از بهترین نرم افزار ها برای مدل سازی سه بعدی است.

  مودو به انداره نرم افزارهای قبلی که درباره شان صحبت کردیم، مشهور نیست؛ به همین دلیل در مقایسه با آن ها پلاگین های ساخته شده کمتری دارد و از پلاگین های کمتری پشتیبانی می کند.

  آموزش های کمتری برای یادگیری مودو در اینترنت وجود دارد ولی آن تعداد آموزش که بتوانید شروع به مدل سازی کنید و موارد تکمیلی را در هنگام کار خودتان یاد بگیرید، موجود است. ( کی از ویژگی های مودو همین است که می توانید با گشتن در نرم افزار و امتحان کردن چند گزینه، موارد جدیدی بیاموزید)

  افرادی در جهان هستند که با یادگیری مودو به سرعت بسیار بالایی در مدل سازی رسیده اند.

  جمع بندی: مودو نرم افزار بسیار خوبی برای مدل سازی سه بعدی محسوب می شود و ابزار های بسیار خوبی در اختیار مدل سازان قرار می دهد، سرعت بالایی دارد، موتور رندر (اگر نمی دانید موتور رندر چیست، مهم نیست! در مسیر یادگیری با آن آشنا می شوید.) داخلی بسیار خوبی دارد و اگر به سلیقه شما نزدیک باشد، به سرعت نرم افزار محبوب شما می شود.

  تری‌دی‌اس مکس (3ds Max)

  موضوع مهم درباره تری دی اس مکس این است که این نرم افزار در ایران خیلی معروف شده است و به عنوان بهترین نرم افزار سه بعدی شناخته می شود اما در جهان اینطور نیست!
  تری دی اس مکس در ایران توسط اکثر کابینت کار ها استفاده می شود و پشت شیشه بسیاری از مغازه های طراحی و نصب کابینت اسمش دیده می شود.

  با توجه به اینکه تری دی اس مکس فقط بر روی سیستم عامل ویندوز قابل اجراست!، درصد بالایی از طراحان سه بعدی که کاربران سیستم عامل مک هستند را در مرحله اول از دست می دهد.

  اگر می خواهید مدل سازی سه بعدی را برای ورود به عرصه کابینک سازی در ایران یاد بگیرید، باید کار با تری دی اس مکس را هم یاد بگیرید؛ در غیر این صورت من این نرم افزار را پیشنهاد نمی کنم!.

  • چند دلیل برای اینکه تری دی اس مکس بهترین انتخاب نیست:
  1. آپدیت هایی که از این نرم افزار منتشر می شود، در مقایسه با دیگر نرم افزار ها، مانند هودینی، سینما فوردی و مودو، تغییرات و نوآوری بسیار کمتری دارد.
  2. روی سیستم عامل مک اجرا نمی شود.
  3. دوره یادگیری نسبتا سختی دارد.
  4. فضای رابط کاربری نرم افزار چندان دوست داشتنی نیست.

  جمع بندی: با توجه به اینکه همیشه مهم ترین موضوع در انتخاب نرم افزار، شناخت نرم افزار استاندارد آن صنعت است که قصد ورود به آن را دارید، اگر میخواهید در ایران مدل سازی کابینت انجام دهید، بدون شک تری اس مکس را یاد بگیرید، اگر نه، انتخاب های بهتری دارید.

  نکته: نتایجی که طراحان کابینت با 3DS مکس به آن می رسند، تمامش با دیگر نرم افزارهای سه بعدی که قبلا بررسی کردیم، قابل انجام است.

  بهترین نرم افزار مدل سازی سه بعدی رایگان​

  بلندر (به انگلیسی: Blender) بهترین نرم افزار مدل سازی سه بعدی رایگان در جهان است.

  شهرت بلندر روز به روز بیشتر می شود که اکثر این شهرت به دلیل رایگان بودن این نرم افزار است. بلندر قابلیت هایی دارد که هیچ نرم افزار رایگان دیگری ندارد و خود را به طور کامل از دیگر نرم افزار های سه بعدی رقیب جدا کرده است.

  بلندر (Blender)

  بلندر رایگان است! همین موضوع مهم ترین دلیل شهرت بسیار زیاد بلندر است.
  طراحان و برنامه نویسان این نرم افزار سعی دارند که تمام قابلیت های نرم افزار های سه بعدی دیگر را در این نرم افزار رایگان جای دهند و تا حدودی هم موفق بوده اند اما خُب نه با همان کیفیت.
  با توجه به اینکه اکثر ما به دزدی نرم افزار های خارجی عادت کرده ایم و نسخه های کرک شده را دانلود و استفاده می کنیم. مجانی بودن بلندر برایمان اهمیتی ندارد!
  اگر ویژگی رایگان بودن بلندر را از آن بگیریم، قطعا بلندر بهترین انتخاب نیست!

  معنی حرفم این نیست که چون بلندر رایگان است، نرم افزاری خیلی ضعیف و بدرد نخور است، اتفاقا کسانی هستند که با بلندر کارهای خیلی زیبا و درجه یک خلق می کنند. به عنوان مثال اندرو پِرایس (به انگلیسی: Andrew Price) استرالیایی، هنرمندی هست که با استفاده از بلندر توانست به سطحی برسد که توجه مدیران شرکت دیزنی (قدرتمند ترین شرکت فیلم و انیمیشن سازی جهان) را جلب کند تا او را برای مدتی به استخدام در بیاورند.

  با توجه به اینکه نرم افزار سه بعدی بلندر رایگان است، کاربران بسیار زیادی دارد و به همین دلیل آموزش های رایگان بینهایت زیادی هم دارد.
  بعضی افراد عقیده دارند چون بلندر رایگان است و کاربران خیلی زیادی دارد، در آینده جای تمام نرم افزار های سه بعدی را می گیرد و به نرم افزار استاندارد استودیوهای بزرگ جهان تبدیل میشود. به نظر من این موضوع تقریبا غیر ممکن است!

  نتیجه گیری: اگر دانلود و استفاده از نسخه دزدی نرم افزارها را اشتباه می دانید، از بلندر استفاده کنید، در غیر این صورت نرم افزار های بهتری برای انتخاب، هستند.

  اینترفیس زیبراش
  عکسی از درون نرم افزار مدل سازی سه بعدی زیبراش

  بهترین نرم افزار مدل سازی سه بعدی برای کارکتورسازی و مجسمه‌سازی دیجیتال

  بدون شک بهترین نرم افزار برای مدل سازی سه بعدی موجودات زنده و مجسمه سازی دیجیتال، زیبراش است.

  زیبراش ZBrush آنقدر سطح بالاتری نسبت به دیگر نرم افزارهای سه بعدی ساخت کَرِکتِر و مجسمه سازی دارد، که ما از صحبت درباره رقبای زدبراش یا زیبراش (به دلیل تلفظ متفاوت حرف Z در انگلستان و آمریکا، هم زدبراش خوانده می شود و هم زیبراش) صرف نظر می کنیم.

  زیبراش یا زدبراش (ZBrush)

  زی براش نرم افزاری بینظیر است که بهترین و جامع ترین ابزارهای مورد نیاز هنرمندان سه بعدی را در اختیارشان قرار می دهد.
  تقریبا تمام موجودات سه بعدی خارق العاده ای که در فیلم ها و انیمیشن های هالیوودی می بینید، مدل اولیه اش توسط زی براش ساخته شده است.
  اگر قصد تبدیل شدن به یک هنرمند سه بعدی طراح کارکتر را دارید، در انتخاب زد براش شک نکنید.
  یادگیری زدبراش سخت است و داستانش از تمام نرم افزاهای مدل سازی دیگر، جداست ولی لذت بخش

  بهترین نرم افزار مدل سازی سه بعدی صنعتی

  بهترین نرم افزار مدل سازی سه بعدی صنعتی چیست؟

  • اتوکد (Autodesk AutoCAD)
  • سالیدورکس (SolidWorks)
  • کتیا (CATIA)
  • اتودسک اینونتور (Autodesk Inventor)
  • انسس (ANSYS)

  اتوکد و سالیدورکس بهترین و پرکاربردترین نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی صنعتی در جهان هستند.

  اتوکد (Autodesk AutoCAD)

  وقتی صحبت نرم افزار های کد می شود، اتوکد حکم فتوشاپ را در بحث طراحی گرافیک دارد؛ کمتر کسی پیدا می شود که اسم اتوکد را نشنیده باشد.
  قاطعانه می شود گفت که اتوکد معروف ترین نرم افزار نقشه کشی و مدل سازی سه بعدی صنعتی در جهان است.
  این نرم افزار مدل سازی صنعتی سه بعدی بیش از صد میلیون کاربر قانونی از 140 کشور جهان دارد.
  نرم افزار سه بعدی اتوکد 35 سال قدمت دارد و روی سیستم عامل های ویندوز، مک و حتی اندروید قابل اجراست.

  اتوکد یکی از معدود نرم افزار های کد هست که به خوبی روی سیستم عامل مک اجرا می شود.
  اتوکد به صورت گسترده مورد استفاده حرفه های صنعت است و هم افراد تازه کار از آن استفاده میکنند.
  بسیاری از مدرارس و دانشگاه ها در جهان، اتوکد را برای طراحی محصول به دانش آموزان معرفی می کنند و این خود دلیلی بر استفاده زیاد از اتوکد است.
  اتوکد ابزارهای بسیار زیادی هم در طراحی دو بعدی و هم سه بعدی دارد.

  سالیدورکس (SolidWorks)

  سالیدورکس نرم افزار مدل سازی صنعتی سه بعدی است که شهرتش روز به روز در حال افزایش است.
  ممکن است در آینده سالیدورکس جای اتوکد را بگیرد به عنوان اصل ترین نرم افزار طراحی صنعتی به حساب آید.
  این نرم افزار در صنایع بسیار گسترده ای مورد استفاده است.

  کاربران بسیاری در بین مهندسان و طراحان صنعتی دارد ولی در صنعت معماری چندان مورد استفاده نیست.
  خیلی مراکز آموزشی هم از سالیدورکس به عنوان نرم افزار برای طراحی سه بعدی استفاده می کنند.
  سالیدورکس به عنوان بهترین نرم افزار کد و مدل سازی سه بعدی صنعتی برای تازه کار ها شناخته می شود چون دوره یادگیری ساده تری به نسبت دیگر نرم افزار ها دارد و کاربر زودتر با رابط کاربری آشنا می شود.
  سالیدورکس توانایی طراحی مدل های سه بعدی بسیار دقیق را دارد و همین طور اجازه طراحی دو بعدی هم به کاربر می دهد.

  اتودسک اینونتور (Autodesk Inventor)

  اتودسک اینورتر یکی از مشهور ترین نام ها در صنعت است که توسط شرکت های بسیار بزرگی مثل Aerotek, Flowverse, و ABEC استفاده می شود.
  اینورتر در صنایع بسیاری مانند طراحی گرافیک، معماری، مهندسی، اتوموبیل و تولیدی به کار گرفته می شود.
  سیستم شبیه سازی قدرتمندی دارد که به شما اجازه می دهد محصول را بسازید و کارایی و قدرتش را تست کنید.

  کتیا (CATIA)

  کتیا که مخفف کلمات (Computer Aided Three-Dimensional Interactive Application) هست؛ از دیگر نرم افزارهای قدیمی طراحی صنعتی به حساب می آید.
  کتیا با زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس نوشته شد است.
  کتیا به نسبت دیگر نرم افزار های طراحی صنعتی از نظر رابط کاربری بسیار ساده و قدیمی به نظر می رسد.

  Sketchup (به فارسی: اسکچ‌آپ) در بین نرم افزارهای قدرتمند طراحی و مدل سازی سه بعدی، آسان ترین نرم افزار مدل سازی سه بعدی است که به صورت خیلی ساده و با راهنماهای تصویری به شما کمک می کند تا طرح سه بعدی اشیا مانند: ساختمان، و قطعات را در کمترین زمان و با ساده ترین ابزارها ایجاد کنید.

  Morphi (به فارسی: مورفی) از ساده ترین نرم افزار های طراحی سه بعدی است که حتی برای کودکان هم مناسبه. این نرم افزار مدل سازی سه بعدی بر روی گوشی موبایل هم قابل اجراست و بر روی دستگاه های ویندوز، مک، آیفون و آی پد کار می کند.

  اتودسک مایا (به انگلیسی: Autodesk Maya) پرکاربردترین و مشهورترین نرم افزار سه بعدیِ جهان هم در بین افراد بسیار حرفه ای و استودیوهای بزرگ فیلم و انیمیشن سازی است و هم برای افراد تازه کار شناخته شده است. پس از مایا، سینما فوردی (Cinema 4D) در جایگاه دوم پرکاربردترین نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی قرار دارد که کاربرانش به سرعت در حال افزایشند.

  Spacedraw بهترین نرم افزار طراحی و مدل سازی سه بعدی ساخته شده برای سیستم عامل اندروید است. با نرم افزار مدل سازی 3 بعدی Spacedraw بر روی اکثر دستگاه های اندرویدی قابل اجراست و شما می توانید از قابلیت چند لمسی هم در آن استفاده کنید.

  • Rhinoceros 3D (راینوسروس تری‌دی)
  • Autodesk Revit (اتودسک رویت)
  • SketchUp (اسکچ‌آپ)
  • Autodesk AutoCAD (اتوکد)

  با تشکر از شما بابت وقتی که برای خواندن پست بهترین نرم افزار های مدل سازی سه بعدی صرف کردید.